Ülevaade: Aprill ’19

Käes on jälle uus kuu, mistõttu on paras aeg vaadata tagasi möödunule ning heita põgus pilk peale sellele, mis toimus rahakotis.

Alustan sellest, et aprillis nautisin lihavõttepühade ajal nädalajagu puhkust. Tegin elukaaslasega väikese roadtrip’i koduosariigis New South Wales’is ja kiikasin hetkeks ka Austraalia pealinna Canberra‘sse. Canberra on paljude inimeste jaoks võõras nimi, sest ikka ja jälle peetakse Austraalia pealinnaks Sydney’t. See pole ilmselt üllatav, sest Canberra on võrdlemisi noor linn ja pealinna kohta ka üpris väikesevõitu. Rahvaarvult on Austraalia pealinnas umbes Tallinna-jagu inimesi, ent oma rohelisuse ja laialivalguvuse tõttu mõjub ta pigem Tartuna. Enamik puhkusest veetsime aga rahvusparkides. Nii nagu Eestis, nõnda ka Austraalias on rohkelt rahvusparke ning inimestele meeldib oma vabad hetked kusagil linnast väljas looduses veeta. Kui Eestis lähme ikka männimetsa või rabasse, siis Austraalias tehakse bushwalkingut – nii seda tegevust siin nimetatakse – tavaliselt eukalüptivõpsikus, (sub)troopilises vihmametsas, ookieanirannikul või mägedes.

Meiegi veetsime mõned ööd mägedes. Ärkasime enne päikesetõusu üles ja kõmpisime tunnikese, et jõuda hommiku kõige erilisemaks hetkeks pilvede kohale. Ja varahommik mägedes on tõepoolest vaimustavalt ilus vaatepilt. Olgugi, et olen seda kogemust läbi elanud mitmeid ja mitmeid kordi elus, siis ka iga järgnev kord mõjub sama erilise ja uuena nagu see kõige esimene. Vaadata alla ja näha kõiki neid maakera vapustavaid vorme, hingata pilvi ja näha oranžpunast päikest tõusmas pilvede tagant, samal ajal tundes kuidas tuul kuivatab näos mäkke ronimisest tekkinud higi – meeliülendavamat tunnet annab ette kujutada. Armastan mägesid. Kuigi südames on ikka rabad, kanarbik ja mustikad, mis mind kindlasti lõpuks kodumaale ka tagasi toovad, siis mäed on kindlasti üks asi, mida kodumaal olles võiksin igatseda.

Rääkides põgusalt ka asjakohasemast teemast – rahast – siis lisaks olemasolevatele Xiaomi aktsiatele ja Nasdaq bear ETF-le suutsin end aprillis taaskord siduda toorkütuse biznissiga. Toorkütuse hind on viimastel kuudel teinud päris suure tõusu, millest mina sain kahjuks ainult veidikene osa võtta. Nagu eelneva kuu ülevaates kirjutasin, siis likvideerisin oma kütuse ostupositsiooni, mis tagantjärele vaadates sai tehtud liiga ennatlikult. OPEC on tootmist limiteerinud, USA on Iraani kütuse impordile bloki peale pannud, Venezuela (suurima kütusereserviga riik maailmas) on praktiliselt tootmise peatanud, probleemid Liibüas jne. – kõik see on viinud olukorrani, kus toorkütuse hind tõusis vahepeal $75 barreli (Brent) kohta. Analüütikud, finantsistid ja pendlilugejad on selle taustal isegi hinnanud, et kütus võib taaskord jõuda $100+ barreli kohta. Mida tegin mina? Shortisin Brent toorkütust. Hetkel sisenesin ca $74.5 barreli hinna juures. Eks järgneval kuul saab teada, kas see toob endaga triibulise tagumiku või saan ka hakata rahakrati kombel Mersuga ringi paarutama.

Liigume aga asja kallale ehk kuidas mõjus aprill rahakotile?

Sissetulekud ja väljaminekud

Aprilli kirjeldavad järgmised numbrid:

 • Sissetulek: $4845.10 e. 3033.91€* (aktiivne/passiivne: $4750.67/$94.43)
 • Väljaminek: $1227.14 e. 768.43€
 • Sääst: $3617.96 e. 2265.43€
 • Säästumäär: 74.7%

Selle aasta säästumäär on püsivalt jäänud üle 60 protsendi märgi, olles keskmiselt 72.5% kuus. Väga soliidne tulemus ja elukvaliteet ei ole selle arvel üldse kannatanud. Aasta alguses seatud eesmärk on sellega senimaani pika puuga ületatud. Samas tõusevad väljaminekud alates järgnevast kuust päris oluliselt, kuna ees ootavad mõned elulised muudatused ning ka mõned pikemad rahvusvahelised reisid. Samas jääb aasta alguses seatud eesmärk säilitada keskmist igakuist säästumäära >30% kindlasti püsima.

Portfelli struktuur

Portfelli struktuuris kasvas päris korralikult Aktsiate osakaal ja kahanes mõnevõrra Sularaha osatähtsus. Aktsiad moodustavad taaskord üle 10 protsendi portfellist, olles avanud mõned päris riskantsed ja enamasti karuturule panustavad positsioonid, mida vaatan ennekõike hedge’ina nõrgale (ja tõenäoliselt veelgi kukkuvale) Austraalia dollarile ja rahvusvahelistesse aktsiatesse panustavale Pensionifondile.

Netoväärtus

Pilt räägib rohkem kui tuhat sõna. Aasta neljandal kuul jätkasin korraliku kasvuga. Ühe kuuga olen oma portfelli suurendanud 5.6 protsendi võrra ning sellega olen viinud oma netoväärtuse $70941 e. 44419€ peale. Sellega olen enam kui järje peal aasta alguses seatud eesmärgini jõudmises ja vaikselt juba unistan kuuekohalisest numbrist.

Edasised mõtted

Edasised mõtted on ikka seotud aktsiate ja ETF-idega. Jälgin turul toimuvat ning hoian silma peal oma olemasolevatel positsioonidel. Suur osa seni börsile asetatud rahast on kõrgema riskitasemega lühiajalistel positsioonidel, mistõttu ei tahaks liialt pikalt nende otsa istuma jääda. Kindlasti jätkan säästmist ning üritan konservatiivsemate meetmetega oma olemasolevaid sääste inflatsiooni eest kaitsta. Lisaks rahaasjadele jätkan hommikul vara üles ärkamist ja rohkelt looduses viibimist. Need kaks elementi on äärmiselt olulised, et pea klaarina hoida, mistõttu soovitan soojalt ka kõigile teistele.

Selleks korraks aga au revoir ja loodan, et mu armsatel lugejatel (kõigil kolmel!) oli edukas aprill ning ees ootab veelgi edukam aprill. Olge tublid!

* Kõik Euro väärtused on kalkuleeritud 03/05/2019 vahetuskursi alusel.

3 mõtet “Ülevaade: Aprill ’19

 1. Rahakratt

  Kuna sa oled gloobuse pepupoolel ja sulle meeldib jalgsi käia, siis võime selle mersu kahepeale osta. Ma hoian tal siin Tallinnas silma peal ilusti.

  Vasta
  1. X Postituse autor

   Ei taha liiga detailseks minna, aga midagi seotud kvaliteediga. ?

   Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga